Wydział Informatyki

Inkubator Technologiczny

Opiekun koła: dr Piotr Kotlarz (WI)

Koło Naukowe pod pełną nazwą Inkubator Technologiczny, jest uczelnianą organizacją studencką.

Celami Koła są:

  1. rozwijanie życia naukowego w dziedzinie zastosowań Informatyki,
  2. poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii,
  3. rozwijanie i realizacja zainteresowań studentów kierunków Informatyka i Mechatronika w zakresie praca badawczo-rozwojowych w dziedzinie: informatyki, robotyki, automatyzacji procesów produkcji,
  4. popularyzacja wiedzy i kultury technicznej wśród uczniów szkół średnich poprzez realizację warsztatów, pokazów oraz uczestnictwa w wydarzeniach popularyzujących naukę i technikę.

 

W roku akademickim 2022/23 realizujemy projekt „Innowacyjny, mobilny system dezynfekcji sal dydaktycznych”. Realizacja projektu jest w 100% finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Środki te zostały pozyskane w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwa Edukacji i Nauki. Budżet projektu wynosi 34 000 zł.


Od lewej: flaga Polski, logo Ministerstwa Edukacji i Nauki, godło Polski

Dofinansowano przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”

W II edycji konkursu "Studenckie koła naukowe tworzą innowację" Ministerstwa Edukacji iNauki Instytutu Informatyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wBydgoszczy uzyskało grant na projekt Studenckie koła naukowe tworzą innowację SKN/SP/535560/2022 pn. "Innowacyjny, mobilny system dezynfekcjisal dydaktycznych". Szersza informacja o konkursie została zamieszczona w dziale Aktualności: Wydział Informatyki (ukw.edu.pl), strona konkursu: Program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

O projekcie:

Start: 19.04.2022 Koniec: 19.04.2023 (przedłużono do 19.07.2023)

Kierownik grantu dr Piotr Kotlarz, II UKW.

Zespół: mgr Marcin Kempiński (WM), mgr inż. Adrianna Pisza (II), mgr inż. Krzysztof Galas(II) - opiekunowie zespołów studenckich w ramach koła naukowego, mgr Agnieszka Plawdig – pracownik techniczny (II), Studenci kierunku Informatyka i Mechatronika.

Celem projektu jest opracowanie na drodze badań naukowych i prac badawczo rozwojowych skutecznej i taniej metody wspomagania dezynfekcji sal dydaktycznych oraz systemu przypominającego o dezynfekcji rąk przed wejściem do sali na zajęcia. W ramach społecznej odpowiedzialności nauki, można wyróżnić cel miękki projektu - kształtowanie postaw prospołecznych przyszłych inżynierów, będzie to budowanie wśród młodych ludzi postaw prospołecznych, w zakresie wykorzystania wiedzy inżynierskiej do rozwiązywania problemów społecznych i cywilizacyjnych. Projekt jest wsparciem procesu rozwoju społecznego kraju w zakresie walki z zagrożeniem epidemiologicznym wynikającym z pandemii SARS-CoV-2, jak również rezultaty projektu mogą mieć wpływ na minimalizowanie sutków rozprzestrzeniania się innych chorób zakaźnych, oraz na jakość powietrza w salach dydaktycznych i nie tylko. Ponieważ wyżej opisane zjawiska mają charakter globalny, to również na takim poziomie można określić oddziaływania projektu. Przedmiotem projektu jest opracowanie użytecznego prototypu (na poziomie TRL 6), mobilnego systemu, wspomagającego dezynfekcję sal. System ma zawierać minimum: kołową programowalną platformę mobilną wyposażaną w ozonator powietrza lub lampę UV, automatyczny dozownik płynu do dezynfekcji rąk, system liczenia osób wchodzących do Sali i korelowania tej liczby z ilością uruchomień dozownika płyny, komunikaty głosowe i/lub świetle przypominające o dezynfekcji rąk. Ogólne wymagania stawiane przedmiotowi projektu. Opracowane urządzenie powinno być zmontowane w postaci zwartej zamkniętej konstrukcji, wyposażone powinno być w kółka z hamulcem tak aby zapewnić możliwość łatwego przemieszczania całego systemu pomiędzy salami jeżeli zajdzie taka potrzeba. Gabaryty i waga mają mieć takie wartości aby możliwe było przemieszczanie systemu przez jedną osobę. W ramach projektu opracowany system ma mieć postać działającego prototypu, mają zostać przeprowadzone testy w warunkach laboratoryjnych oraz w środowisku zbliżonym do rzeczywistego. Po zakończeniu realizacji projektu opracowane algorytmy, oprogramowanie i zbudowany prototyp mają być w postaci umożlwiającej przeprowadzenie testów w symulowanych warunkach operacyjnych.