Wydział Informatyki

Uzyskanie kategorii B+ to silny impuls prorozwojowy - rozmowa z Dyrektor Instytutu Informatyki, prof. Izabelą Rojek

Dyscyplina informatyka techniczna i telekomunikacja otrzymała kategorię B+ w wyniku ewaluacji jakości działań naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest to duże osiągnięcie pracowników Instytutu Informatyki, o czym rozmawiamy z Dyrektor Instytutu, dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni.

Co zadecydowało o przyznaniu takiej kategorii?

Wynik ewaluacji stanowił rezultat wieloletniej przemyślanej strategii i systematycznej pracy pracowników Instytutu Informatyki: wysoko punktowanych publikacji, grantów, współpracy z przemysłem i ogólnie pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym. Trzeba było położyć jednakowy nacisk we wszystkich trzech kryteriach, choć chyba najtrudniejszym było kryterium 3 ze względu na jego nowość i konieczność oddania oddziaływania na otoczenie grupy nowoczesnych technologii, które rozwijamy: baz danych, sztucznej inteligencji, technologii z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Jakie odczucia pojawiają się u Państwa? Czy takie wyniki były spodziewane?

Zarówno pierwotne dane wprowadzone przez nas do SEDN w ramach ewaluacji, jak i odwołanie były oceniane przez Komisję Ewaluacji Nauki, więc wynik niezależnej oceny eksperckiej zawsze stanowi ogląd naszego poziomu z zewnątrz, możliwość porównania się z najlepszymi. Czujemy się docenieni kategorią B+, zdopinguje nas to do dalszej, systematycznej pracy naukowej, rozwijania potencjału informatyki technicznej i telekomunikacji w ramach naszego Uniwersytetu.

Jakie możliwości zyskuje teraz Państwa jednostka? Jakie jeszcze są plany rozwojowe?

Uzyskanie kategorii B+ to silny impuls prorozwojowy nie tylko dla przyszłego Wydziału Informatyki, ale całego Uniwersytetu, miasta i regionu. Większy prestiż, możliwość rozwoju dla kadry naukowej (doktoraty i habilitacje), pozyskiwanie większych środków na badania czy wreszcie szerszy udział w międzynarodowej wymianie naukowej i kształceniu studentów to punkt wyjścia. Oczywiście myślimy już o kolejnej ewaluacji, ale też chcemy jak najlepiej wykorzystać ten okres dla zbudowania mocnych fundamentów pod nowoczesną jednostkę badawczo-technologiczną, silną kadrą naukowców i dydaktyków oraz dobrą opinią studentów i absolwentów. Uniwersytet to wspólnota, więc efektywniejsze współdziałanie badawcze z innymi jednostkami uniwersytetu, wspólne ubieganie się o środki na badania i budowa nowych kierunków studiów, również we współpracy z interesariuszami zewnętrznymi to obszary, który warto rozwijać.

Jakimi badaniami lub wynikami Państwa jednostka może teraz się pochwalić?

Obecnie realizujemy grant NCBR "Rzeczy są dla ludzi", w ramach którego rozwijamy egzoszkielet na rękę, prowadzimy również ciekawe badania nad zastosowaniami sztucznej inteligencji w paradygmacie "Przemysłu 4.0" czy ekstrakcją wiedzy z danych biomedycznych, a także rozwiązaniami z zakresu Internetu Rzeczy, w tym bazami danych czy cyberbezpieczeństwem. Nie boimy się wyzwań, jesteśmy widoczni zarówno w naukowej współpracy międzynarodowej, jak i konkursach dla zespołów studentów czy popularyzacji nauki, gdyż obszarów zastosowań informatyki oraz badań z tym związanych jest coraz więcej, choćby masowe przetwarzanie w chmurze (w tym low-code), wszechobecność systemów sztucznej inteligencji oraz wyłaniające się możliwości komputerów kwantowych w cyberbezpieczeństwie.