Studiuj informatykę w II UKW! Praca czeka!
Bydgoszcz znalazła się w gronie najszybciej rozwijających się miast, w których działają centra usług wspólnych. To efekt m.in. posiadania dobrze wykształconych pracowniców. W firmach informatycznych doskonale radzą sobie absolwenci naszego uniwersytetu.
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w tegorocznym raporcie wskazuje na najszybciej rosnące rynki z podmiotami świadczącymi usługi dla biznesu.
W pierwszej dziesiątce najważniejszych ośrodków branży jest nasze miasto. W Bydgoszczy działają 44 centra usług wspólnych. Zatrudniają one niemal 10 tys. pracowników. Tylko w ciągu ostatniego roku nad Brdą i Wisłą otwarto kolejne trzy firmy świadczące usługi outsourcingowe. Osiem na dziesięć firm ma profil informatyczny.
Taki rozwój wymaga dopływu kadr, przede wszystkim informatycznych. Analitycy wskazują ponadto, że wzrost liczby centrów usług wspólnych powoduje, do prężnego ośrodka, jakim jest Bydgoszcz, przyciąga kolejne firmy.
W ofercie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego jest m.in. informatyka I i II stopnia. Wielu absolwentów naszego uniwersytetu pracuje właśnie w tym sektorze gospodarki w Bydgoszczy oraz poza nią.
Sektor usług nowoczesnych w Polsce tworzy obecnie 1513 centrów obsługi procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), IT oraz centrów badawczo-rozwojowych (R&D). W 2019 r. powstały 53 nowe centra, z czego 19 zostało stworzonych przez polskie firmy. Najwięcej inwestorów zagranicznych (9) pochodziło z USA. W ciągu ostatniego roku pod względem zatrudnienia branża urosła o 10 proc., tworząc łącznie 338 000 miejsc pracy. Ze względu na międzynarodowy charakter usług - 71 proc. podmiotów należy do firm zagranicznych – gros centrów usług biznesowych świadczy je na rzecz klientów z całego świata – branża stała się też ważnym eksporterem.
Raport znaleźć można pod adresem: absl.pl